روش مطالعه علوم تجربی پیشنهاد ویژه نابغه ساز

  • کتاب علوم شامل چهار بخش شیمی، زمین‌شناسی، فیزیک و زیست‌شناسی است . علوم تجربی فعالیت‌های زیادی دارد و بیشتر با آزمایش همراه است. پس نکته اول در یادگیری

این است که کارهای عملی درس علوم را تا آن‌جا که برای‌تان مقدور است انجام دهید چون علوم را باید هم به لحاظ تئوری و هم عملی یاد گرفت.

آزمایش انجام دهید (بعضی از مبحث‌های این درس نیاز به انجام آزمایش دارد  و با  آزمایش شما  مطالب را  مشاهده  کرده و بصورت واقعی یاد خواهید گرفت )

 

* هر پاراگراف از کتاب را که مطالعه می‌کنید باید در مورد مطالب طرح شده، تفکر کنید و برای خلاصه کردن آن  شکلی بکشید

   قانون کنش و واکنش نیوتون ( تصویری سازی ذهنی خنده دار برای یادگیری )

مطالعه‌ی درس علوم باید همراه با تصویرسازی ذهنی باشد (یعنی هنگام مطالعه، مطلب را در ذهن خود بیاورید و برای هر مطلب

تصویر مربوط به خودش را بسازید اگر این تصویر سازی مسخره و خنده دار باشد بهتر به یاد تان می ماند ).

 

* در  بخش  فیزیک ابتدا باید مفاهیم را درک کنید مثلا مفهوم کار، انرژی، توان، فشار و …  هر موضوعی را متوجه نشدید بلافاصله از معلم بپرسید و آن را برای جلسه بعد نگذارید.

پس سعی کنید سر کلاس، درس را خوب یاد بگیرید. برای حل مساله هم ابتدا از مثال‌ها و مساله‌های کتاب شروع کنید.

شاید لازم باشد بارها و بارها آن‌ها را رونویسی کنید. پس از مدتی تمرین‌ها و مثال‌های کتاب را بدون نگاه کردن به جواب آن‌ها پاسخ دهید و این کار را چندین بار تکرار کنید.

مساله‌ها را تا انتها حل کنید. اگر دو مساله مشابه می‌بینید هر دو را حل کنید چون با حل هر مساله نکته جدیدی را خواهید آموخت.

نکته آخر

کتاب کمک درسی مناسب تهیه کنید و پس از تدریس معلم در کلاس و حل تمرین‌های کتاب درسی به سراغ آن رفته و سوال‌های کتاب کمک درسی را نیز پاسخ دهید.

به این ترتیب با حل تمرین‌های بیشتر یادگیری‌تان عمیق‌تر شده و علاوه بر آن مجموعه‌ای از تمرین‌های مختلف نیز در دسترس‌تان خواهد بود.

[Live Chat by Supsystic]